BIP Sąd Rejonowy w Olecku

Biuletyn Informacji Publicznej Sąd Rejonowy w Olecku

POKOLENIE PŁATKÓW ŚNIEGU

       Ostatnio coraz częściej można spotkać się z określeniem „pokolenie płatków śniegu”. Co ono oznacza, kim są ludzie określani takim mianem?

       Pokoleniem Płatków Śniegu określa się zwykle młodych ludzi  wchodzących w dorosłość po 2010 roku i wychowanych w przekonaniu, że są wyjątkowi, niepowtarzalni. Samo pojęcie nawiązuje do kultowej książki "Fight Club" autorstwa Chucka Palahniuka z 1996 roku, gdzie pada stwierdzenie „Nie jesteś wyjątkowy. Nie jesteś pięknym i unikalnym płatkiem śniegu”. Jest to pokolenie indywidualistów, skoncentrowanych na sobie i przekonanych o swojej unikalności. Takie ukształtowanie myślenia o sobie wynika ze specyficznego podejścia rodziców, obchodzących się ze swoimi dziećmi jak z przysłowiowym jajkiem.  „Śnieżynkom”  często zarzuca się, że łatwo, a nawet zbyt łatwo ich urazić, zestresować czy wyprowadzić z równowagi, jak również to, że mają skłonność do przesady i dramatyzowania oraz przyjmowania roli ofiary. Wówczas giną, jak zgnieciony w dłoni początkowo piękny płatek śniegu. Pokolenia Śnieżynek łączy też problem z pełnym wejściem w dorosłość. Bardzo często określa się ich jako osoby zawieszone pomiędzy dorastaniem a dorosłością, które zwlekają z tym, by wziąć na siebie pełną odpowiedzialność związaną z osiągnięciem pewnego wieku. Często też otaczają się jedynie rówieśnikami bądź młodszymi od siebie, unikając dorosłych. Nierzadko skutkuje to tym, że zwlekają z wyprowadzką od rodziców oraz samodzielnym utrzymywaniem się. Cechuje ich nadwrażliwość, kruchość, skłonność do obrażania się.

       Na sposób funkcjonowania Śnieżynek ma również wpływ ich dorastanie w wirtualnej rzeczywistości. Ludzie ci maja trudności w komunikacji w realnym świecie, z nawiązywaniem relacji i podejmowaniem rozmowy z osobą starszą od siebie, a biegle posługują się internetowymi narzędziami, sprawnie wyszukują informacje, uczą się nowinek technicznych. Jedynymi „bezpiecznymi” uczestnikami rozmowy są dla nich rodzice, którzy zbudowali wokół swoich Śnieżynek bezpieczna przestrzeń,  wolną od krytyki i strofowania.

Wychowanie, takie, czy inne, zawsze zostawia ślad. Odpowiedzialny rodzic chętnie zapoznaje się z zagrożeniami dzisiejszego świata. Im więcej posiądzie wiedzy, tym lepiej będzie mógł ukształtować młodego człowieka.

 

Podmiot udostępniający: Sąd Rejonowy w Olecku
Wytwarzający informację: Agnieszka Stachelek dnia: 2019-01-29 13:42
Upublicznienie: Sylwester Kłos dnia: 2019-01-29 13:54:26

Siedziba Sądu Rejonowego w Olecku
ul. Osiedle Siejnik I 18
19-400 Olecko

NIP 847-15-04-980
REGON 519617010