Zbliżająca się wiosna oraz okres letniego wypoczynku sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, nawiązywaniu nowych znajomości, ale także – niestety - inicjacji alkoholowej, narkotykowej, łamaniu prawa oraz norm społecznych przez nieletnich. Chcielibyśmy – jako kuratorzy pionu rodzinnego – by młodzi czerpali z hasła: „Przestrzegasz prawa – jesteś OK”.
Kim jest nieletni?
Na gruncie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich pojęcie nieletniego nie jest rozumiane jednolicie, obejmuje ono swoim zakresem trzy kategorie osób:
Pojęcie "nieletniego" należy odróżnić od "małoletniego" (pojęcie z prawa cywilnego), którym jest osoba, która nie ukończyła 18 roku życia oraz "młodocianego" (pojęcie z prawa karnego), tj. sprawcę przestępstwa, który popełnił je przed ukończeniem 21 roku życia, a w czasie orzekania przez sąd I instancji ma nie więcej niż 24 lata.
Zgodnie z przepisami Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich każda osoba pomiędzy 13 a 17 rokiem życia ponosi odpowiedzialność prawną za popełnione czyny karalne.
Czyn karalny to czyn zabroniony przez Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich lub Kodeks Karny /przestępstwo/ albo Kodeks Wykroczeń /wykroczenie/.
Zachowania, które kwalifikujemy jako objawy demoralizacji to:
Decyzję o zastosowaniu wobec nieletniego środków wychowawczych lub poprawczych podejmuje Sąd Rodzinny i Nieletnich. W zależności od rodzaju popełnionych czynów karalnych, czy też przejawów demoralizacji sąd może zastosować:
W sprawach nieletniego sąd kieruje się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego.
Po ukończeniu 17r. życia nieletni ponosi odpowiedzialność karną (wg prawa karnego jest osobą dorosłą).
Siedziba Sądu Rejonowego w Olecku
ul. Osiedle Siejnik I 18
19-400 Olecko
NIP 847-15-04-980
REGON 519617010
Sąd Rejonowy w Olecku nie posiada stron na portalach społecznościowych.